Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Bilgisayarda çalıştırmayı planladığınız programlara ve belirli bir zamanda kaç programı aynı anda açtığınıza bağlıdır. Önerimiz: İnternet, ofis işleri ve gündelik işler için en az 4 GB bellek kullanmanız yönünde olacaktır. Ortak oyunlar, ses ve video oynatımı için 8 GB. İleri seviye oyuncu, gelişmiş dijital görüntü işleme ve benzeri işler için 16 GB veya daha fazlasıdır.

Memory’lerin üzerinde Mhz cinsinden bazı ifadeler yer alır. 1300 Mhz ya da 1600 Mhz, bu ürünlerin hızlarını belirler. Her Memory her sistemde çalışmayacağı için sisteminizin desteklediği Memory’leri tercih etmeniz gerekmektedir.

DDR3 ve DDR4 birbiri ile uyumlu değildir. Çünkü PİN sayısı, düzenleme ve sinyal tanımlarında farklılıklar vardır. Ek olarak, Memory üzerindeki çentiklerin yerleri farklıdır. Bu yüzden her ikisi de uyumlu değildir ve birbirlerinin yerine kullanılamazlar.

DDR3 modülü, DDR2’ye göre geliştirilse ve 240 pin tasarımını kullansa da DDR3 modülünün hem PİN düzeni hem de sinyal tanımı farklıdır. Bu nedenle uyumlu değildirler. Dahası, DDR3 8 bitlik ön tarama teknolojisi sayesinde I/O tampon performansını artırdı. Bu nedenle, DDR2 modülünün saat hızı sınırı aşılabilir. Sonuç olarak, DDR3 modülü veri hızı 800MHz’den başlar, ve gelecekte DDR3-1066, DDR3-1333, ve DDR3-1600 hızlarına da ulaşacağı öngörülmektedir.

İlk olarak ana kartın ya da bilgisayarın kullanım kılavuzuna bakmak gerekir. Uyumlu belleği taktıktan sonra ek ayar gerekmez. Çünkü ana karttaki BIOS, bellek takıldıktan sonra otomatik olarak Bellek Modüllerinde SPD parametrelerini algılar.

Gerek masaüstü gerekse dizüstü bilgisayarlarda Memory değişimi, kullanıcı tarafından kısmen yapılabilir. Ancak bazı konulara dikkat etmek gerekir. Örneğin masaüstünde elektrik bağlantılarının çıkarılması, dizüstü bilgisayarda ise pilin sökülmesi ilk adımdır. Ayrıca bazı dizüstü bilgisayarlarda Memory için boş slot bulunmayabilir. Ya da Memory’in yerini açmak için tüm gövdeyi sökmek gerekebilir. Bu da biraz teknik bilgi gerektiren bir konudur.

SSD olarak bilinen Solid State Drive depolama çözümleri bilgisayarları hızlandırır. Çünkü hareketli parça içermeyen bu ürünler verilere, sabit disklere göre çok daha yüksek hızda erişim imkanı sunar. Bu da bilgisayarın daha hızlı açılmasını sağladığı gibi yazılımların da daha hızlı çalışmasına neden olur.

Gerek dizüstü gerekse masaüstü bilgisayarlarda SSD değiştirmek biraz bilgi gerektiren bir iştir. Özellikle dizüstü bilgisayarlarda farklı üreticilerin farklı donanım yerleşimleri olduğu için teknik bilgi sahibi olmak gerekiyor. Ayrıca eğer işletim sisteminin yer aldığı disk SSD olarak güncellenecekse işletim sistemini taşımak da teknik bilgi gerektiren bir uğraştır.

Günümüzde en yaygın kullanılan bellek kartı türü SD karttır. SD kartlar video kameralardan fotoğraf makinelerine kadar birçok elektronik cihazda kullanılır. Bu SD kartın küçük sürümü olarak tanımlanabilecek microSD bellek kartları ise özellikle cep telefonu, aksiyon kamerası ve benzeri cihazlarda tercih edilir.

Longline Bilişim Teknolojileri

Profesyonel ekip ve güçlü operasyon yeteneği ile güvenilir çözüm ortağı.